June 29

June 22, 2022 at 9:48 am

By Aaron Keebaugh

Handel and Haydn Society
Aisslinn Nosky, violinist and leader
Avison: Concerto Grosso No. 5
Vivaldi: Violin Concerto in A minor
Geminiani: Concerto Grosso Op. 5, no. 5
Corelli: Concerto Grosso, Op. 6, no. 11
Handel: Concerto Grosso, Op. 6, no. 9
Geminiani: Concerto Grosso in D minor, “La Follia”
8 p.m. Mahaiwe Performing Arts Center, Great Barrington,

June 30

Boston Lyric Opera
Zaray Rodriguez, mezzo-soprano
Yukiko Oba, pianist
BLO Street Stage: Program TBA
5 p.m. Plaza Betances

Rockport Chamber Music Festival
Wu Man, pipist
Hsin-Yun Huang, violist
Huiran (arr.): Dance of the Yi People
Man (arr): Song of Kazakh
Ligeti: ‘”Hora Lunga” from Viola Sonata
Knox: 9 fingers
Bin (arr.): Big wave washes the sand
Man (arr.): Leaves flying in autumn
Saygun (arr. Huang): Partita
Bunch: 3Gs
Liang: Mother’s Songs (world premiere)
Vivaldi: Concerto for lute and Viola d’amore
7:30 p.m. Shalin Liu Performance Center

July 1

Rockport Chamber Music Festival
A Far Cry
Fortes: Traditional Lullabies
Bartók: Selections from For Children
Ali-Zadeh: Shyshtar Metamorphoses
Beethoven: String Quartet No. 16, III
Dvořák: Serenade for Strings, Op. 22
Doty: Castles
11 a.m. Shalin Liu Performance Center

Rockport Chamber Music Festival
A Far Cry
Fortes: Traditional Lullabies
Bartók: Selections from For Children
Ali-Zadeh: Shyshtar Metamorphoses
Beethoven: String Quartet No. 16, III
Dvořák: Serenade for Strings, Op. 22
Doty: Castles
7:30 p.m. Shalin Liu Performance Center

Tanglewood Festival
TMC Vocal Fellows
Songs by Grainger, Primosch, Messiaen, Shaw, Boulanger, and others
8 p.m. Studio E

July 2

Tanglewood Festival
TMC String Quartet Marathon
Music by Beamish, Yi, Frank, Hailstork, Haydn, Ginastera, Ortiz, Price, and others
10 a.m. Ozawa Hall

Rockport Chamber Music Festival
Brentano Quartet
Dawn Upshaw, soprano
Music by Purcell, Locke, Dowland, and Byrd
5 p.m. Shalin Liu Performance Center

Gloriae Dei Cantores
God and Country: Music by Copland, Thomson, Parker, Wilhousky, Adler, and Ives
7:30 p.m. Church of the Transfiguration, Orleans, MA

July 3

Tanglewood Festival
TMC Chamber Music Fellows
Ives: From the Steeples and the Mountains
Ruggles: Angels
Frerer: Satellite Chorus (world premiere)
Donatoni: Darkness
Coleman: Fanfare for Uncommon Times
Mussorgsky: Pictures at an Exhibition
10 a.m. Ozawa Hall

July 7

Rockport Chamber Music Festival
Kirill Gerstein, pianist
Stravinsky: Piano Sonata in F-sharp minor
Schubert: Piano Sonata No. 19
Liszt: Benediction de Dieu dans la Solitude
Liszt: Piano Sonata in B minor
7:30 p.m. Shalin Liu Performance Center

Tanglewood Festival
Emanuel Ax, pianist
Paul Appleby, tenor
Lorelei Ensemble
Dover Quartet
Janáček: The Diary of One Who Disappeared
Dvořák: String Quartet No. 13
8 p.m. Ozawa Hall

July 8

Rockport Chamber Music Festival
Morningside Music Bridge Students from NEC
Program TBA
11 a.m. Shalin Liu Performance Center

Tanglewood Festival
Boston Symphony Orchestra
Andris Nelsons, conductor
Jean-Yves Thibaudet, pianist
Jack Canfield, baritone
Bernstein: Opening Prayer
Bernstein: Symphony No. 2, “Age of Anxiety”
Stravinsky: Rite of Spring
8 p.m. Koussevitzky Shed

Rockport Chamber Music Festival
Danbi Um, violinist
Christopher Costanza, cellist
Stephen Prutsman, pianist
Strauss: Violin Sonata, Op. 18
Brahms: Piano Trio No. 1
7:30 p.m. Shalin Liu Performance Center

Rockport Chamber Music Festival
Danbi Um, violinist
Christopher Costanza, cellist
Stephen Prutsman, pianist
Cabaret of Romani Music
9:45 p.m. Shalin Liu Performance Center

July 9

Rockport Chamber Music Festival
Dover Quartet
Barry Shiffman, violist
Mozart: String Quartet No. 19, “Dissonance”
Ravel: String Quartet
Dvořák: String Quintet No. 3, “American”
5 p.m. Shalin Liu Performance Center

Tanglewood Festival
Boston Symphony Orchestra
Andris Nelsons, conductor
Nicole Cabell, soprano
Aaron Diehl, pianist
Simon: Motherboxx Connection
Barber: Knoxville: Summer of 1915
Gershwin: An American in Paris
Ellington: New World A-Coming
8 p.m. Koussevitzky Shed

July 10

Tanglewood Festival
TMC Chamber Music Fellows
Roche: Clean Industry
Haddad: Vantage Point
Grime: Seven Pierrot Miniatures
Orrego-Salas: Sonata a quattro, Op. 55
Lash: Two Songs
Sussman: their keen and watchful eye (world premiere)
Ravel/Sadlo: Mother Goose Suite
10 a.m. Ozawa Hall

Tanglewood Festival
Boston Symphony Orchestra
Andris Nelsons, conductor
Håkan Hardenberger, trumpeter
Rachmaninoff: Vocalise
Grime: Trumpet Concerto, “night-sky-blue”
Rachmaninoff: Symphony No. 3
2:30 p.m. Koussevitzky Shed

Rockport Chamber Music Festival
Jens Lindemann, trumpeter
Stewart Goodyear, pianist
Music of Gershwin, Ellington, Peterson, and Nat King Cole
6 p.m. Shalin Liu Performance Center

Tanglewood Festival
TMC Vocal Fellows
Selected songs by Koechlin, Maddison, and Beach
Debussy: Songs from 5 Poems of Baudelaire
Liptak: Under the Resurrection Palm
Crumb: The Early Songs
8 p.m. Studio E

July 11

Tanglewood Festival
TMC Orchestra
Andris Nelsons, conductor
TMC Conducting Fellows
Ravel: Le Tombeau de Couperin
Strauss: Death and Transfiguration
Schubert: Symphony No. 8, “Unfinished”
Strauss: “Dance of the Seven Veils” from Salome
8 p.m. Koussevitzky Shed

July 14

Tanglewood Festival
Emanuel Ax, pianist
Mackenzie Melemed, pianist
Cantus
Janáček: Select songs
Janáček: Piano Sonata 1.X.1905, “From the Street”
Dvořák: Selections from Slavonic Dances
Dvořák: Select songs
Burleigh: Deep River; Ezekial Saw de Wheel
Dvořák: Selections from A Bouquet of Slavonic Folk Songs
8 p.m. Ozawa Hall

July 16

Tanglewood Festival
Boston University Tanglewood Institute Young Artists Orchestra
Mei-Ann Chen, conductor
Clyde: Masquerade
Farrenc: Symphony No. 3
Hindemith: Symphonic Metamorphosis on Themes by Carl Maria von Weber
Borodin: Polovtsian Dances from Prince Igor
1:30 p.m. Ozawa Hall

Tanglewood Festival
Boston Symphony Orchestra
Tanglewood Festival Chorus
Mozart: Don Giovanni
Nicole Cabell, Michelle Bradley, Ryan McKinny, and Will Liverman
Andris Nelsons, conductor
8 p.m. Koussevitzky Shed

July 17

Tanglewood Festival
TMC Chamber Music Fellows
Sparr: Compass Chrome
Slater: Distorted Light
Dallapiccola: Piccola Musica Notturna
Colgrass: Variations for Four Drums and Viola
Shostakovich: Two Pieces for String Octet, Op. 11
10 a.m. Ozawa Hall

Tanglewood Festival
Boston University Tanglewood Institute Young Artists Wind Ensemble
David Martins, conductor
Adamo/Martin: Overture to Lysistrata
Coleman: Roma
Jenkins: American Overture for Band
Rodrigo: Adagio para instrumentos de viento
Smith: Divine Comedy
Still: Folk Suite
1:30 p.m. Ozawa Hall

Tanglewood Festival
Boston Symphony Orchestra
Tanglewood Festival Chorus
Andris Nelsons, conductor
Lucas and Arthur Jussen, pianists
Ying Fang, soprano
Shenyang, bass-baritone
Say: Phoenix
Brahms: A German Requiem
2:30 p.m. Koussevitzky Shed

Tanglewood Festival
Stephen Drury, pianist
Rzewski: The People United Will Never Be Defeated!
8 p.m. Studio E

July 18

Tanglewood Festival
TMC Vocal Fellows
Selected songs by Debussy, Clarke, Lily Boulanger, and Jolivet
8 p.m. Studio E

July 21

Tanglewood Festival
Susan Graham, mezzo-soprano
Jalbert: Crossings
Copland: Sextet
Danielpour and Dove: Standing Witness
8 p.m. Ozawa Hall

July 22

Tanglewood Festival
Boston Symphony Orchestra
Karina Canellakis, conductor
Emanuel Ax, pianist
Wagner: Prelude to Act I of Lohengrin
Chopin: Piano Concerto No. 2
Rachmaninoff: Symphonic Dances
8 p.m. Koussevitzky Shed

July 23

Celebrity Series
Nebulous Quartet
Kely Pinheiro, cellist and vocalist
Program TBA
5:30 p.m. The Yard at the Tobin Community Center

Tanglewood Festival
Boston Symphony Orchestra
Andris Nelsons, conductor
Christine Goerke, soprano
Berlioz: The Death of Cleopatra
Mahler: Symphony No. 5
8 p.m. Koussevitzky Shed

July 24

Tanglewood Festival
TMC Chamber Music Fellows
Williams: Suite for Nine Instruments
Gubaidulina: Garten von Freuden und Traurigkeiten
Lewis: Le temoignage des lumieres (world premiere)
Kirchner: Piano Sonata No. 3
Sierra: Cancionero Sefardi
10 a.m. Ozawa Hall

Tanglewood Festival
Boston University Tanglewood Institute Young Artists Chamber Orchestra
Program TBA
1:30 p.m. Ozawa Hall

Tanglewood Festival
Boston Symphony Orchestra
Andris Nelsons, conductor
Latonia Moore, soprano
Seong-Jin Cho, pianist
Still: In Memoriam
Walker: Lilacs
Brahms: Piano Concerto No. 2
2:30 p.m. Koussevitzky Shed

Tanglewood Festival
TMC Vocal Fellows
Ravel: Histoires naturelles
Boulanger: Quatre Chants
Kirsten: yes I said yes I will Yes
Debussy: Chanson espagnole
Saint-Saëns: El desdichado
8 p.m. Studio E

July 27

Music Worcester
Silkroad Ensemble
Rhiannon Giddens, director
Phoenix Rising: Music by Giddens, Jacobsen, Perez, and Swift
6 p.m. Indian Ranch Amphitheatre, Webster, MA

Tanglewood Festival
Takács Quartet
Julien Labro, bandoneonist
Dessner: Circles
Labro: Meditation No. 1
Saluzzi: Minguito
Bach: Wachet auf
Labro: Astoracion
Ravel: String Quartet
Assad: Clash
8 p.m. Ozawa Hall

July 28

Tanglewood Festival
Silkroad Ensemble
Rhiannon Giddens, director
Phoenix Rising: Music by Giddens, Jacobsen, Perez, and Swift
8 p.m. Ozawa Hall

July 29

Tanglewood Festival
Boston Symphony Orchestra
Andris Nelsons, conductor
Paul Lewis, pianist
Adolphe: Makeshift Castle
Beethoven: Piano Concerto No. 2
Beethoven: Piano Concerto No. 3
8 p.m. Koussevitzky Shed

July 30

Tanglewood Festival
Boston University Tanglewood Institute Young Artists Orchestra
Damon Gupton, conductor
Okoye: Voices Shouting Out
Smetana: The Moldau
Tchaikovsky: Symphony No. 4
1:30 p.m. Ozawa Hall

Tanglewood Festival
Boston Symphony Orchestra
Andris Nelsons, conductor
Paul Lewis, pianist
Shaw: Punctum
Beethoven: Piano Concerto No. 1
Beethoven: Piano Concerto No. 4
8 p.m. Koussevitzky Shed

July 31

Tanglewood Festival
TMC Chamber Music Fellows
Beethoven: String Quartet No. 11
Vu: 2+
Frank: Hypnagogia
Widmann: Oktett
10 a.m. Ozawa Hall

Tanglewood Festival
Boston University Tanglewood Institute Young Artists Wind Ensemble
H. Robert Reynolds and Mallory Thompson, conductors
Grainger: Children’s March; Colonial Song; Shepherds’ Hey!
Santos: Passionately Curious
Simon: Sweet Chariot
Thomas: Of Our New Day Begun
Ticheli: Blue Shades
Ticheli: Rest
1:30 p.m. Ozawa Hall

Tanglewood Festival
Boston Symphony Orchestra
Paul Lewis, pianist
Ogonek: Starling Variations
Farrenc: Symphony No. 3
Beethoven: Piano Concerto No. 5, “Emperor”
2:30 p.m. Koussevitzky Shed

Tanglewood Festival
TMC Orchestra
Thomas Adès and JoAnn Falletta, conductors
TMC Conducting Fellows
Debussy: Printemps
Stravinsky: Agon
Wilson: Lumina
Hindemith: Symphonic Metamorphosis on Themes by Carl Maria von Weber
8 p.m. Ozawa Hall

Posted in Calendar


Leave a Comment